Maryja, Matka Boża

          Najświętsza Maryja Panna od początku była pierwszą Patronką Akcji Katolickiej, a tym samym KSM. Wypełniająć zawsze w pełni wolę Bożą stanowi wzór gotowości ( por. Łk 1,39-45 ) i pełnego zaufania w realizacji swego powołania ( por. Łk 1,26-38 ).

          Młody człowiek potrzebuje w czasie przygotowania do wyboru swojej drogi życiowej wzoru i przykładu, który mógłby naśladować. Dlatego Maryja, Pani Jasnogórska, jako główna Patronka Polski, najlepiej wskazuje nam źródło, środki i cele tej drogi.

          Ta, która dzisiaj czczona jest jako Wniebowzięta i Łaski Pełna, jest Matką Kościoła i oręduje za swoimi dziećmi. Zawsze kieruje je do swego Syna ( por. J 2,1-11 ), abyście w wierze, nadziei i miłości szli drogami świętości.

Autor: "VADEMECUM Druha i Druhny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży"


Święty Stanisław Kostka

          Stanisław urodził się w Rostkowie na Mazowszu w końcu grudnia 1550 r. Ojcem jego był Jan Kostka, kasztelan zakroczymski, a matką - Małgorzata Kryska, córka Odrowąża, wojewody mazowieckiego. Wychowany w atmosferze religijnej, odznaczał się głęboką pobożnością. Ukończywszy 14 lat, został wysłany razem ze starszym bratem Pawłem do Wiednia na naukę. Wybrano dla nich wzorcową szkołę katolicką, jaką było cesarskie gimnazjum prowadzone przez jezuitów, które cesarz Ferdynand założył w 1560 r. w celu kształcenia i wychowywania synów szlacheckich. Po rocznym pobycie w Wiedniu, Stanisław ciężko zachorował. Był to grudzień 1565 r. Cudownie uzdrowiony przez Matkę Najświętszą, postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Przez dwa lata starał się o przyjęcie do zakonu, lecz spotykał się z odmową przełożonych zakonnych spowodowaną brakiem błogosławieństwa ojcowskiego. Po ukończeniu trzyletniego gimnazjum w lecie 1567 r., Stanisław nie powrócił z bratem do domu, lecz opuścił potajemnie Wiedeń w przekonaniu żebraczym i przez Dillingen udał się do Rzymu. Został tam przyjęty do nowicjatu przez św. Franciszka Borgisza. Po rocznym pobycie w zakonie, zachorował na malarię i zmarł w nocy z 14 na 15 sierpnia (wigilia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) w 1568 r. w opinii świętości.

          Papież Benedykt XIII zaliczył Stanisława Kostkę w poczet świętych w 1726 r.

Autor: "VADEMECUM Druha i Druhny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży"


Błogosławiona Karolina Kózkówna

          Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 r. we wsi Wał - Ruda w parafii Radlów (diecezja tarnowska). Była czwartym spośród jedenaściorga dzieci Jana i Marii Borzęckiej. Religijna atmosfera domu Kózków była dostrzegana przez wszystkich sąsiadów, którzy schodzili się do nich na modlitwę, czytanie książek religijnych. W życiu duchowym Karoliny ważną rolę odegrał wuj Franciszek Borzęcki i miejscowy proboszcz ks. Własysław Mendrala. Pół roku po otrzymaniu Sakramentu Bierzmowania ujawnił się prawdziwy heroizm Karoliny. Dnia 18 listopada 1914 r. wyprowadzona została siłą przez żołnierza rosyjskiego do lasu. Broniąć swojej czci, zmarła na skutek zadanych ran i upływu krwi. Licznie zgormadzona ludność okoliczna brała udział w pogrzebie z przekonaniem, że uczestniczy w pochowaniu dziewiczej męczennicy.

          Jan Paweł II dokonał jej beatyfikacji 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Autor: "VADEMECUM Druha i Druhny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży"



Statystyki odwiedząjacych stronę KSM